Pierwszy maraton MTB

Szukając informacji oraz starając wyrobić sobie opinię, można dojść do wniosku że nasz udział w tego typu sportowych zmaganiach zupełnie nie jest dla nas dedykowany. Owiane wieloma legendami, opisami, przykazaniami z serii „aby wystartować musisz mieć:” i tutaj pojawia się dłuuuga lista sprzętu, często drogiego sprzętu powoduje rezygnację. Nie będę trzymał Cię dłużej w niepewności i od razu zdradzę, że zawody XCO, zwane popularnie maratonem są dla każdego!

Skąd więc tak karkołomne opisy przyprawiające o dreszcze, poradniki oraz wiele stron poświęconych przygotowaniom? Odpowiedź jest prosta. Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Część bardzo doświadczonych zawodników, którzy na swoim koncie mają nie jedne zmagania na różnego rodzaju zawodach, nie wyobraża już sobie udziału w nich na innym sprzęcie niż posiadają. Każdy z nas w miarę swojego rozwoju oczekuje ulepszeń, czasem zapominając jak to było na starcie. Najlepszym przykładem są kierowcy, którzy wykazują sporą irytację na uczących się kursantów poruszających się popularną „L-ką”. Siedząc w swoim dużym 2 litrowym suv-ie, nie wyobrażają sobie jak można po mieście jechać 50km/h i to jeszcze małym samochodem z silnikiem jednolitrowym – przecież tak się nie da jechać!. Sam biorę udział w zawodach od 2005 roku i mój sprzęt oraz oczekiwania względem niego również ewoluowały w czasie. Jak sięgnę pamięcią właśnie do roku 2005 i przypomnę sobie swoje pierwsze zawody, w których wystartowałem na dystansie giga (ok. 80km) na rowerze scott ważącym wtedy 17,5kg – tak, tak, to były czasy modnych „marketowych” fulli, również teraz bym powiedział - przecież tak się nie da!. Ale się dało, dało na tyle że pokochałem ten sport i mogę teraz podzielić się z Wami moim spostrzeżeniem w tym temacie. Aby spełnić swoje marzenie o starcie w zawodach, potrzebujesz roweru MTB, kasku oraz zdrowia, które nie wyklucza udziału w takich zmaganiach. Pisząc o rowerze MTB mam na myśli rowery znajdujące się pod pojęciem górskie. Jeżeli posiadasz rower XC, Crossowy, Enduro, Trail, Full, czy określony przez niektórych producentów właśnie jako MTB to śmiało możesz brać udział. Przed przystąpieniem do zawodów polecam oddać rower do serwisu na przegląd, jednocześnie zaznaczając że masz zamiar wziąć udział w takiej zabawie. Serwisant po takiej informacji może nieco inaczej podejść do przeglądu, sugerując poprawę niektórych elementów. Nie ma nic bardziej irytującego niż niesprawny rower podczas zawodów. Zwrócić szczególną uwagę należy na hamulce oraz poprawność zmiany biegów która jest cechą kluczową aby czerpać przyjemność z jazdy. Uwierz że będziesz zmieniał biegi 10 razy częściej niż zazwyczaj. Na swoją pierwszą imprezę wybierz taką, która odbywa się w najbliższej okolicy oraz zadeklaruj podczas wyboru trasy wersję MINI. W zależności od organizatora, pod hasłem mini kryje się dystans od 20 do ok. 30km. Przygotuj również minimum jeden bidon z napojem oraz nastaw się na ok 2h rywalizacji. Później tylko ustawiasz się w odpowiednim sektorze i już możesz czuć ducha rywalizacji. Dodatkowo pamiętaj o kilku zasadach panujących podczas tego typu zmagań:

  • zawsze przepuszczamy szybsze od nas osoby
  • chcąc wyprzedzić krzyczymy „lewa wolna” lub „prawa wolna” w zależności z której strony mamy zamiar wykonać manewr
  • nie śmiecimy na trasie! Opakowania po batonach, żelach itp. możemy zostawiać przy bufetach na trasie
  • kiedy schodzimy z roweru ustępujemy miejsca jadącym. Taka sytuacja najczęściej ma miejsce podczas stromego podjazdu kiedy my już nie mamy sił, albo podczas zjazdu kiedy obawiamy się go pokonać na rowerze. Staramy się iść z boku trasy, tak aby inni posiadający większe umiejętności mogli przejechać
  • nie zatrzymujemy się tuż za zakrętem, albo na środku wzniesienia
  • nie używamy słuchawek – nie słuchamy muzyki!

Stosując się do powyższych rad, jesteśmy w stanie wystartować w swoich pierwszych zawodach XCO i mieć z tego dużą porcję endorfin. Gdybyś mimo tego miał jeszcze wątpliwości czy dana impreza jest dla Ciebie odpowiednia, śmiało napisz do nas, a postaramy się pomóc. Początki przeważnie są trudne, ale wspólnie można osiągnąć bardzo dużo. Kiedy już rozsmakujesz się w rywalizacji, gorąco polecam do dołączenia do naszego Racing Team. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie w zakładce o tej samej nazwie. Powodzenia!

Komentarze
(0)
Dodaj komentarz